Wybielanie zębów – jak przebiega i jakie niesie korzyści?

wybielanie zębów Tychy

Wybielanie zębów to proces zachodzący na powierzchni szkliwa, który wyraźnie rozjaśnia odcień uzębienia. Przeprowadzenie tego typu zabiegu, gwarantujące długotrwały efekt, możliwe jest jedynie w specjalistycznym gabinecie stomatologicznym. Jak przebiega wybielanie zębów Tychy i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Metody profesjonalnego wybielania zębów

Jedną z metod wybielania zębów, jaką można spotkać w gabinetach stomatologicznych jest metoda nakładkowa. W tym przypadku, stomatolog w pierwszej kolejności pobiera wycisk zębów, a następnie na jego postawie tworzy indywidualnie dopasowaną szynę wielokrotnego użytku. Na kolejnej wizycie specjalista sprawdza, czy nakładki leżą prawidłowo oraz dołącza odpowiednio dobrany środek wybielający. Najczęściej jest to nadtlenek karbamidu bądź wodoru w odpowiednim stężeniu. Szynę wypełnioną środkiem pacjent zwykle nosi przez okres 1-2 tygodni – po kilka godzin dziennie lub też na noc. Taką kurację stosować można pod okiem stomatologa co kilkanaście miesięcy – należy jednak stosować białą dietę przez cały okres wybielania zębów metodą nakładkową.

Inną metodą wybielania zębów, z jakiej możemy skorzystać w gabinetach dentystycznych jest laser lub lampa. Przebieg wybielania uzębienia tą metodą jest następujący:

  • stomatolog smaruje zęby substancją aktywną,
  • po nałożeniu preparatu następuje naświetlanie zębów, co prowadzi do utleniania powierzchni szkliwa.

Warto zaznaczyć, że stosując tę metodę efekt widoczny jest od razu po wyjściu z gabinetu.

Czy wybielanie jest bezpieczne?

Pomimo tego, że zabiegi wybielania zębów stosowane są już od kilkudziesięciu lat, nadal krąży wokół nich sporo mitów. Najbardziej popularnym z nich jest twierdzenie, że wybielane może zniszczyć zęby. Nie jest to jednak prawdą – jeśli całość zabiegu jest wykonywana lub nadzorowana przez specjalistę. Wybielanie zębów jest więc całkowicie bezpieczne, co potwierdzają liczne badania wykonywane na przestrzeni lat.

Wybielanie martwego zęba – na czym polega?

Martwe zęby również mogą zostać poddane zabiegowi wybielania. Przed podjęciem się wybielania, taki ząb musi jednak zostać odpowiednio wyleczony kanałowo. W kolejnym etapie korzeń zęba zabezpiecza się warstwą szczelnego cementu lub kompozytu – tak, aby preparat wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. Następnie, w komorze zęba umieszcza się preparat wybielający i na kilka dni zakłada szczelny opatrunek. Zabieg można powtórzyć nawet trzykrotnie, jeśli jego efekt za pierwszym razem nie jest zadowalający. Po zakończeniu wybielania komorę zęba wypełnia się plombą – należy jednak odczekać około 2 tygodnie, aby działanie środka wybielającego zostało całkowicie zneutralizowane.