Skaling zębów
Picie kawy, herbaty czy palenie papierosów niestety nie sprzyja kondycji zębów. W celu uniknięcia ewentualnych chorób oraz ubytków należy nie tylko regularnie je myć, ale też korzystać z zabiegów dentystycznych, takich jak na przykład oferowany w naszej klinice w Tychach skaling. Dzięki niemu utrzymasz swoje uzębienie w dobrym stanie. Wiele osób pewnie zastanawia się, co to jest skaling. Zabieg ten polega na usuwaniu kamienia nazębnego. Wykonuje się go przy pomocy skalera ultradźwiękowego – dzięki delikatnym drganiom rozbija on kamień na małe cząstki i usuwa z powierzchni zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:
- naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba,
- poddziąsłowy – jego celem jest zlikwidowanie kamienia oraz bakterii, które odkładają się pod powierzchnią dziąseł i nie są widoczne gołym okiem.
Warto zaznaczyć, że regularne usuwanie kamienia jest niezwykle ważne. Jego nagromadzenie może spowodować stany zapalne, krwawienie dziąseł czy nawet odsłanianie szyjek zębowych. W przypadku metody naddziąsłowej procedura jest bezbolesna. Nieco inaczej jest jednak w skalingu poddziąsłowym – działania w obrębie linii dziąseł mogą sprawiać ból. Należy jednak dodać, że możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego przed wykonaniem zabiegu.
Skaling a piaskowanie – czy to ten sam zabieg?
Te dwa pojęcia często mylnie traktowane są jako jedno. W rzeczywistości piaskowanie polega na usuwaniu osadu oraz przebarwień pochodzących ze spożywanych pokarmów i napojów. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu.
Jakie efekty daje skaling?
Główne zadanie tego zabiegu to usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli chodzi o efekty, w tym przypadku najważniejszy jest nie rezultat kosmetyczny, lecz korzyści zdrowotne. Najlepsze rezultaty otrzymasz, łącząc zabieg skalingu z piaskowaniem zębów.
Przeciwwskazania
Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Jeśli chodzi o skaling, przeciwwskazania są następujące:
- ciąża,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- odklejanie się siatkówki oka,
- posiadanie implantów zębowych.
Zalecenia po zabiegu
Po przeprowadzeniu skalingu oraz piaskowania zębów u pacjenta często wykonuje się również fluoryzację. Wzmacnia ona zęby, a także zmniejsza ryzyko próchnicy. Po przeprowadzonych zabiegach lekarze dentyści zalecają zachowanie białej diety przez okres około trzech dni – unikanie w diecie produktów mogących barwić zęby (buraki, czerwone wino, jagody). Nie należy również spożywać kwaśnych produktów ze względu na możliwość zwiększenia się nadwrażliwości zębów po ich zjedzeniu.
Usuwanie kamienia nazębnego w Tychach
Endo-Medica to profesjonalny gabinet, w którym wykonujemy szeroki zakres zabiegów dentystycznych. Jedną z naszych specjalizacji jest stomatologia estetyczna, do której zalicza się właśnie skaling oraz piaskowanie. Serdecznie zapraszamy – regularne wizyty u dentysty to klucz do zachowania dobrego stanu uzębienia.
Dla kogo przeznaczona jest usługa usuwania kamienia z zębów?
Zastanawiasz się, czy skaling zębów jest dla Ciebie odpowiedni? Z usługi tej powinien skorzystać każdy, kto chce zadbać o zdrowie jamy ustnej i zapobiec powstawaniu próchnicy oraz chorób przyzębia. Kamień nazębny to twarde złogi powstające na powierzchni zębów w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej. Jeśli nie zostanie usunięty, może prowadzić do rozwoju bakterii, a w konsekwencji do powstawania próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz utraty zębów. Dlatego warto regularnie korzystać z usługi profesjonalnego skalingu zębów.
Jak często należy wykonywać skaling?
Częstotliwość wykonywania skalingu zębów zależy od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. W przypadku osób o niskim ryzyku zachorowania na próchnicę lub choroby przyzębia zaleca się przeprowadzanie tego zabiegu mniej więcej raz w roku. Natomiast osoby z grupy zwiększonego ryzyka, takie jak palacze, osoby z cukrzycą czy z nieprawidłowym zgryzem, powinny poddawać się skalingowi co 3 do 6 miesięcy. Ostateczna decyzja dotycząca częstotliwości skalingu zostaje jednak w gestii lekarza stomatologa, który dokładnie oceni stan zdrowia jamy ustnej pacjenta oraz jej potrzeby. Warto pamiętać, że skaling zębów to tylko jeden z elementów kompleksowej profilaktyki stomatologicznej.