Rentgen zębów
W naszej klinice w Tychach możesz wykonać rentgen zębów. Diagnostyka współczesnej stomatologii opiera się właśnie na tym badaniu. Jest to najbardziej precyzyjna metoda pozwalająca uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych przypadków stomatologicznych.
RTG zęba wykonuje się, gdy lekarz ma wątpliwości co do diagnostyki gołym okiem. Jest niezbędne szczególnie w przypadku leczenia kanałowego oraz wykrywania próchnicy. Z kolei u dzieci tego typu badanie przeprowadza się między innymi po to, aby ocenić obecność zawiązek zębów stałych. Bardzo często RTG zęba zlecamy również w celu doboru odpowiedniej protezy zębowej lub implantu.
Sposób wykonania zdjęcia lekarz zaleca w zależności od warunków panujących w jamie ustnej oraz dolegliwości, z jakimi pacjent pojawia się w gabinecie dentystycznym.
Rodzaje RTG zębów
W zależności od celu badania stosuje się różne rodzaje zdjęć rentgenowskich. Najczęściej zalecane jest zdjęcie panoramiczne zębów. W jego trakcie maszyna obraca się wokół głowy badanej osoby, jednocześnie obrazując szczękę, żuchwę, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Zdjęcie wykonuje się najczęściej w celu wykrycia próchnicy, wad rozwojowych, nadliczbowych zębów czy różnego rodzaju nieprawidłowości.
Kolejnym rodzajem jest punktowe prześwietlenie zębów. Obejmuje ono zazwyczaj nie więcej niż cztery zęby, a stosuje się je głównie w przypadku leczenia kanałowego. Daje ono bardzo dokładny wynik, dzięki czemu lekarz w łatwy sposób może ocenić występujący w zębie stan zapalny czy też zaplanować założenie implantu.
Istnieje również RTG zęba zwane cefalogramem. Wykorzystywane jest ono przede wszystkim w celu założenia aparatu ortodontycznego. Zdjęcie to obrazuje nie tylko same zęby, ale też okoliczne tkanki i podniebienie.
Badania radiologiczne zębów dzielą się również na:
- wewnątrzustne – są to zdjęcia przylegające oraz zagryzowe,
- zewnątrzustne – stosuje się je w celu lepszego rozpoznania i zlokalizowania ewentualnych zmian.
Przed badaniem pacjent musi założyć specjalny fartuch ochronny wykonany z gumy ołowianej. U dzieci często stosuje się również osłony na szyję (tarczycę).
W Endo-Medica wykonujemy zarówno tomograficzne, jak i miejscowe zdjęcie RTG zębów.
Czy rentgen zęba jest bezpieczny?
Atutem badań RTG zębów jest ich precyzja. Ale czy są one bezpieczne? Częsta styczność z promieniowaniem może doprowadzić do uszkodzeń DNA i wystąpienia zmian chorobowych. Jednak jeśli chodzi o zdjęcie zębów, ryzyko jest minimalne. Co więcej, dzięki stale rozwijającej się technologii poziom napromieniowania podczas takich badań jest coraz mniejszy. Wszystkie nasze zdjęcia wykonywane są wyłącznie w technologii cyfrowej – pozwala to zrobić zdjęcie obniżoną o 50% dawką promieniowania w stosunku do tradycyjnej kliszy.
Należy jednak pamiętać, że wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba nie zawsze jest możliwe. Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża – promieniowanie mogłoby zaszkodzić rozwojowi płodu. Sporo dentystów nie zaleca również wykonywania badań tego typu u kobiet podczas miesiączki. RTG zębów nie wykonuje się także u dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia.
Działalność związana ze źródłami promieniowania jonizującego w naszej jednostce nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Postępowanie naszej firmy ze źródłami promieniowania jonizującego jest zgodne z warunkami zezwolenia Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach i obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie wynikającymi z ustawy prawo atomowe, a także zapewnia minimalizowanie wpływu odpadów na środowisko. Nie ma uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego.
Jak należy się przygotować do badania RTG zęba w naszym gabinecie w Tychach?
Przed wykonaniem rentgena zębów warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Warto zgłosić się na badanie w luźnym ubraniu, bez metalowych elementów, takich jak kolczyki czy łańcuszki, które mogą zakłócić obraz. Konieczne jest poinformowanie personelu medycznego o ciąży – choć promieniowanie rentgenowskie jest niewielkie, jak już wspomnieliśmy, dla bezpieczeństwa płodu zaleca się unikanie tego typu badań. Jeśli masz wcześniejsze zdjęcia rentgenowskie lub inne dokumenty medyczne dotyczące Twojego uzębienia, przynieś je ze sobą – ułatwi to porównanie wyników i ocenę postępów leczenia. Przed badaniem należy dokładnie umyć zęby i usunąć wszelkie resztki jedzenia, które mogą wpłynąć na jakość obrazu.
Co może ujawnić rentgen stomatologiczny?
Badanie RTG zębów pozwala na wykrycie wielu problemów zdrowotnych, których nie można dostrzec podczas rutynowego badania w gabinecie stomatologicznym. Przede wszystkim rentgen umożliwia precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz struktur kostnych szczęki i żuchwy, co jest kluczowe dla wykrycia próchnicy, stanów zapalnych czy torbieli. Ponadto dentysta może sprawdzić ułożenie zębów, co ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci i młodzieży – wczesne wykrycie nieprawidłowości może skrócić czas leczenia ortodontycznego. Rentgen zębów pokazuje także stan korzeni zębów oraz ich otoczenia, dlatego jest on konieczny przed przystąpieniem do leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba.
Wykonujemy zdjęcia RTG zębów miejscowe oraz tomograficzne.
Wszystkie nasze zdjęcia wykonywane są wyłącznie w technologii cyfrowej – pozwala to zrobić zdjęcie obniżoną o 50% dawką promieniowania w stosunku do tradycyjnej kliszy.
Dentyści pracujący w naszym gabinecie stomatologicznym korzystają z nowoczesnego sprzętu. Zawsze, gdy jest to konieczne, wykonują zdjęcia panoramiczne, które pozwalają na kompletną diagnozę uzębienia.
W pracy każdego dentysty ważny jest nowoczesny sprzęt stomatologiczny. Ułatwia on pracę lekarzy i sprawia, że leczenie jest bezbolesne i komfortowe zarówno dla pacjenta, jak i dla stomatologa.
Informacja o wpływie na zdrowie ludzi i na środowisko działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego
Działalność związana ze źródłami promieniowania jonizującego w naszej jednostce nie powoduje negatywnego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
Postępowanie naszej firmy ze źródłami promieniowania jonizującego jest zgodne z warunkami zezwolenia Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach
i obowiązującymi wymogami prawnymi w tym zakresie wynikającymi z ustawy prawo atomowe,
a także zapewnia minimalizowanie wpływu odpadów na środowisko. Nie ma uwolnień substancji promieniotwórczych do środowiska w związku z wykonywaniem działalności związanej ze źródłami promieniowania jonizującego.
Rentgen, Tychy – zdjęcia RTG
Podczas badań radiologicznych zębów wykorzystuje się promieniowanie X. Wnika ono do organizmu i na swojej drodze napotyka różne przeszkody o zmiennej gęstości oraz w odmiennym stopniu pochłaniające naprowadzone promienie. Dzięki temu powstaje obraz prześwietlanych tkanek – rentgen Tychy.
Podczas zwykłych badań stomatologicznych bardzo często można nie zauważyć różnych szczegółów, które dopiero uwidaczniają zdjęcia RTG. Dzięki nim nasi dentyści znajdują ubytki, a także sprawdzają stany zębów i kości je otaczających.
Co istotne, badanie nie jest przeprowadzane tylko ze względu na to, aby ocenić stan samych zębów. Rentgen (Tychy) wykonuje się również, aby skontrolować tkanki budujące jamę ustną, kości żuchwy i szczęki oraz staw skroniowo-żuchwowy. Na podstawie tego badania stomatolog pracujący w naszej placówce może podjąć decyzję odnośnie do zastosowania odpowiednich metod leczenia.
Rentgen, Tychy – jakie są wskazania do wykonania RTG?
Jak wiadomo, promieniowanie X może wpływać negatywnie na organizm człowieka. Dlatego, aby je przeprowadzić, potrzeba specjalnych zaleceń od lekarza. Wśród wskazań do wykonania diagnostyki obrazowej zębów znajdują się między innymi:
- zaawansowana próchnica;
- urazy zębów;
- silne dolegliwości bólowe;
- ocena zawiązków zęba;
- diagnoza zatrzymanych zębów;
- wystąpienie szans na rozpoczęcie terapii kanałowej;
- przygotowywanie do ekstrakcji zęba.
Rentgen (Tychy) również ma szczególne znaczenie przed zabiegiem obejmującym wszczepienie implantów zębów.
Miejscowy rentgen (Tychy) w obrębie poszczególnych zębów
RTG miejscowe zębów to najczęściej wykonywany rentgen (Tychy) w stomatologii. Wykorzystuje się je w celu uzyskania obrazu konkretnego zęba, a nie całej jamy ustnej. Ten rodzaj dostarcza bardzo pomocne materiały podczas leczenia kanałowego. Dzięki nim lekarzowi łatwiej jest ocenić stan wskazanego zęba, tkanek oraz korzeni znajdujących się bezpośrednio w jego okolicy.
Wykonuje się to badanie również pod koniec leczenia endodontycznego. Rentgen Tychy – dzieje się tak, ponieważ pozwala skontrolować prawidłowość wypełnienia kanałów. Co więcej, w trakcie leczenia protetycznego pomaga określić, czy wybrany ząb mógłby posłużyć jako filar podczas planowania zakładania mostu protetycznego.
Przed promieniowaniem X podczas rentgenu (Tychy) chroni pacjenta fartuch z gumy ołowiowej. Samo badanie jest przeprowadzane w bezbolesny sposób i trwa dosłownie chwilę, bo około 2 minut. Z tych względów nie trzeba obawiać się RTG przeprowadzanego w naszej placówce Endo-Medica.