Skaling zębów

skaling zębów tychy

Picie kawy, herbaty czy palenie papierosów niestety nie sprzyja kondycji naszych zębów. W celu uniknięcia ewentualnych chorób oraz ubytków należy nie tylko regularnie je myć, ale też korzystać z zabiegów dentystycznych takich jak na przykład skaling. Dzięki nim utrzymamy nasze uzębienie w dobrym stanie. Wiele osób pewnie zastanawia się co to jest skaling? W dzisiejszym wpisie odpowiadamy więc na to pytanie i wyjaśniamy, jak działa ten zabieg.

Skaling – na czym polega?

Zabieg ten wykonywany jest w celu usunięcia kamienia nazębnego. Wykonuje się go przy pomocy skalera ultradźwiękowego – dzięki delikatnym drganiom rozbija on kamień na małe cząstki i usuwa z powierzchni zębów. Wyróżnia się dwa rodzaje skalingu:

  • naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba,
  • poddziąsłowy – jego celem jest zlikwidowanie kamienia oraz bakterii, które odkładają się pod powierzchnią dziąseł i nie są widoczne gołym okiem.

Warto zaznaczyć, że regularne usuwanie kamienia jest niezwykle ważne. Jego nagromadzenie może spowodować stany zapalne, krwawienie dziąseł czy nawet odsłanianie szyjek zębowych.

Pacjenci przed rozpoczęciem badania często zadają następujące pytanie: skaling – czy boli? W przypadku metody naddziąsłowej procedura jest bezbolesna. Nieco inaczej jest jednak w skalingu poddziąsłowym – działania w obrębie linii dziąseł mogą sprawiać ból. Należy jednak dodać, że możliwe jest podanie znieczulenia miejscowego przed wykonaniem zabiegu.

Skaling a piaskowanie – czy to ten sam zabieg?

Te dwa pojęcia często mylnie traktowane są jako jedno. W rzeczywistości jednak, piaskowanie polega na usuwaniu osadu oraz przebarwień pochodzących ze spożywanych pokarmów i napojów. Piaskowanie jest często uzupełnieniem skalingu.

Jakie efekty daje skaling?

Główne zadanie tego zabiegu to usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli chodzi o efekty, w tym przypadku najważniejszy jest nie rezultat kosmetyczny, lecz korzyści zdrowotne. Najlepsze rezultaty otrzymamy łącząc zabieg skalingu z piaskowaniem zębów.

Przeciwwskazania

Zabieg usuwania kamienia nazębnego nie może być wykonywany u wszystkich pacjentów. Jeśli chodzi o skaling, przeciwwskazania są następujące:

  • ciąża,
  • wszczepiony rozrusznik serca,
  • odklejanie się siatkówki oka,
  • posiadanie implantów zębowych.

Zalecenia po zabiegu

Po przeprowadzeniu skalingu oraz piaskowania zębów, u pacjenta często wykonuje się również fluoryzację. Wzmacnia ona zęby, a także zmniejsza ryzyko próchnicy. Po przeprowadzonych zabiegach, lekarze dentyści zalecają zachowanie białej diety przez okres około trzech dni – unikanie w diecie produktów mogących barwić zęby (buraki, czerwone wino, jagody). Nie należy również spożywać kwaśnych produktów, ze względu na możliwość zwiększenia się nadwrażliwości zębów po ich zjedzeniu.

Stomatologia estetyczna dostępna w naszym gabinecie

Endo-Medica Tychy to profesjonalny gabinet, w którym wykonujemy szereg zabiegów dentystycznych. Jedną z dziedzin jest stomatologia estetyczna, do której zalicza się właśnie skaling oraz piaskowanie. Serdecznie więc zapraszamy – regularne wizyty u dentysty to klucz do zachowania dobrego stanu uzębienia.