RTG zębów Tychy

Diagnostyka współczesnej stomatologii opiera się przede wszystkim na RTG zębów. Jest to najbardziej precyzyjna metoda pozwalająca uzyskać szczegółowe informacje na temat różnych przypadków stomatologicznych. W dzisiejszym wpisie podamy niezbędne informacje dotyczące RTG zębów.

Kiedy wykonuje się prześwietlenie zębów?

RTG zęba wykonuje się w przypadku wątpliwości lekarza co do diagnostyki gołym okiem. Jest niezbędne w przypadku leczenia kanałowego, wykonuje się je jednak również w innych dziedzinach stomatologii. Jedną z nich jest wykrywanie próchnicy. Z kolei u dzieci, tego typu badanie wykonuje się między innymi po to, aby ocenić obecność zawiązek zębów stałych. Bardzo często RTG zęba wykonuje się również w celu doboru odpowiedniej protezy zębowej lub implantu.

Sposób wykonania zdjęcia lekarz zaleca w zależności od warunków panujących w jamie ustnej oraz dolegliwości, z jakimi pacjent pojawia się w gabinecie dentystycznym.

Rodzaje RTG zębów

W zależności od celu wykonywania badania, stosuje się różne rodzaje zdjęć rentgenowskich. Najczęściej zalecane jest zdjęcie panoramiczne zębów. W jego trakcie maszyna wykonująca zdjęcie obraca się wokół głowy badanej osoby, jednocześnie obrazując szczękę, żuchwę, zatoki szczękowe oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Wykonuje się je najczęściej w celu wykrycia próchnicy, wad rozwojowych, nadliczbowych zębów czy różnego rodzaju nieprawidłowości.

Kolejnym rodzajem jest punktowe prześwietlenie zębów. Obejmuje ono zazwyczaj nie więcej niż cztery zęby , a stosuje się je głównie w przypadku leczenia kanałowego. Daje ono bardzo dokładny wynik, dzięki czemu lekarz w łatwy sposób może ocenić występujący w zębie stan zapalny czy też zaplanować założenie implantu.

Istnieje również RTG zęba zwane cefalogramem. Wykorzystywane jest ono przede wszystkim w celu założenia aparatu ortodontycznego. Zdjęcie to obrazuje nie tylko same zęby, ale też okoliczne tkanki i podniebienie.

Badania radiologiczne zębów dzielą się również na:

  • wewnątrzustne – są to zdjęcia przylegające oraz zagryzowe,
  • zewnątrzustne – stosuje się je w celu lepszego rozpoznania i zlokalizowania ewentualnych zmian.

Przed badaniem pacjent musi założyć specjalny fartuch ochronny, wykonany z gumy ołowianej. U dzieci często stosuje się również osłony na szyję (tarczycę).

W Endo-Medica wykonujemy zarówno tomograficzne, jak i miejscowe zdjęcie RTG zębów.

Czy rentgen zęba jest bezpieczny?

Atutem badań RTG zębów jest ich precyzja. Ale czy są one bezpieczne? Jeśli mielibyśmy styczność z promieniowaniem zbyt często oraz przez długi czas, może dojść do uszkodzeń DNA czy wystąpienia zmian chorobowych. Jednak jeśli  chodzi o zdjęcie zębów, ryzyko jest minimalne. Co więcej, dzięki stale rozwijającej się technologii poziom napromieniowania podczas takich badań jest coraz mniejszy.

Przeciwwskazania

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba nie zawsze jest możliwe. Najważniejsze przeciwwskazanie to ciąża – promieniowanie mogłoby zaszkodzić rozwojowi płodu. Sporo dentystów nie zaleca również wykonywania badań tego typu u kobiet podczas miesiączki. RTG zębów nie wykonuje się także u dzieci, które nie ukończyły piątego roku życia.