Próchnica wtórna – czym się objawia i jak ją leczyć?

Próchnica jest bardzo powszechnym problemem, który nie tylko znacznie pogarsza stan uzębienia, oraz jego wygląd, ale także w przyszłości może powodować ich utratę. Niestety próchnica u dzieci, również zdarza się bardzo często i powoduje nie tylko ból, ale także przykre konsekwencje w przyszłości. Warto więc jej zapobiegać.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Przede wszystkim, aby zapobiec próchnicy, należy dbać o odpowiednią dietę u dziecka. Musimy w miarę możliwości wyeliminować lub znacznie ograniczyć cukier, a także po każdym jego zjedzeniu, należy zęby dokładnie wyszczotkować. Odpowiednia higiena bowiem pozwala zapobiegać powstawaniu próchnicy u dzieci, ale także u dorosłych.

Co to jest próchnica wtórna?

Pojęcie próchnicy jest raczej wszystkim znane, bo objawia się zaciemnieniami na zębach, które bardzo nieestetycznie wyglądają. Jednak próchnica wtórna to przede wszystkim ta powstała w miejscu lub w obrębie wypełnień, które zostały zastosowane w przypadku leczenia już przebytej wcześniej próchnicy. Może to być spowodowane nie tylko przez nałożenie złej jakości wypełnienia, ale także pozostawieniem zbyt dużych szczelin, które pozwoliły na dalsze rozmnażanie się bakterii. Należy w tym przypadku odwiedzić lekarza stomatologa w celu dalszej diagnostyki zanim próchnica zacznie się rozwijać bardziej.

Jak wygląda leczenie próchnicy?

Leczenie próchnicy to przede wszystkim wyczyszczenie zaciemnienia próchnicowego, a na to nakłada się wypełnienie. Jednak jeśli mamy do czynienia z próchnicą wtórną, gdzie wypełnienie już wcześniej było nałożone, to musimy pamiętać, że należy najpierw dokładnie sprawdzić, czy da się uzupełnić stare wypełnienie, w którym być może powstały szczeliny, czy konieczna będzie wymiana wypełnienia na nowe. Tylko w ten sposób można zahamować namnażanie się bakterii w jamie ustnej.

Próchnica jest problemem nie tylko zdrowotnym, ale także natury estetycznej. Warto więc zrobić wszystko, aby nie powstała, a jeśli mimo to powstanie to należy jak najszybciej zacząć z nią walczyć. Kluczowa jest więc odpowiednia dieta i przede wszystkim musimy dbać o regularną i dokładną higienę jamy ustnej. Dzięki temu możemy rzeczywiście sprawić, że nie dopuścimy do próchnicy, Kluczowe jest jeszcze w tym przypadku regularne odwiedzanie gabinetu stomatologicznego, bo możemy liczyć na to, że w razie potrzeby próchnica zostanie bardzo szybko zauważona i wyleczona. Nie będziemy musieli więc obawiać się dalszemu namnażaniu bakterii w jamie ustnej, co jest najważniejsze.