Periodontolog – czym się zajmuje?

Periodontolog Tychy

Periodontologia jest rodzajem stomatologii, która zajmuje się chorobami przyzębia oraz schorzeniami błon śluzowych jamy ustnej. Lekarz periodontolog diagnozuje i leczy więc wszelkie dolegliwości związane z tkankami otaczającymi zęby. Jak rozpoznać takie choroby i kiedy należy udać się do specjalisty? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Objawy chorób przyzębia

Do najczęstszych objawów mogących świadczyć o chorobie przyzębia zalicza się między innymi:

  • długotrwałe krwawienie dziąseł,
  • odsłonięcie szyjek zębowych,
  • obrzęki i tkliwość w jamie ustnej,
  • wrażliwość na słone i słodkie pokarmy,
  • obrzęki zębów.

Warto również wspomnieć o częstym, jednak ignorowanym objawie, jakim jest suchość w jamie ustnej oraz nieprzyjemny zapach. Jeśli mamy pewność, że nieprzyjemna woń z jamy ustnej nie jest wynikiem wcześniej zjedzonego posiłku, a taki stan utrzymuje się długotrwałe – nie należy lekceważyć tego objawu.

W przypadku zauważenia u siebie wyżej wymienionych objawów warto udać się do specjalisty. Stomatolog periodontolog odpowiednio zdiagnozuje naszą przypadłość.

Przyczyny problemów z przyzębiem

Najczęściej spotykana przyczyna rozwoju chorób przyzębia wiąże się z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Niedostateczna kontrola nad czasem oraz sposobem mycia zębów powoduje odkładanie się na płytce nazębnej płytki bakteryjnej, która z czasem zmienia się w kamień nazębny. Ten z kolei często jest źródłem wielu toksyn stanowiących przyczynę stanów zapalnych w jamie ustnej.

Choroby przyzębia mogą wystąpić również w przebiegu innych chorób, takich jak cukrzyca oraz tych, w których dochodzi do znacznego obniżenia odporności organizmu. Ponadto, problemu z przyzębiem występują u osób cierpiących na bulimię – częste wymioty powodują wytrawianie jamy ustnej kwasami żołądkowymi, co osłabia dziąsła oraz prowadzi do powstawania wżerów.

Leczenie chorób przyzębia – jak wygląda wizyta u periodontologa?

Na wizytę u periodontologa zazwyczaj kieruje nas dentysta ogólny. Jeśli jednak wiemy, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, możemy oczywiście udać się samodzielnie na wizytę do tego specjalisty. Sam proces leczenia chorób przyzębia to często kilka wizyt.

Na pierwszym spotkaniu periodontolog Śląsk wykona wstępną diagnostykę oraz pozna problemy naszego zgryzu. Może wykonać również podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, takie jak usunięcie kamienia. Podczas pierwszej wizyty często wykonywane są również wstępne badania oraz określany jest dalszy przebieg leczenia.

Periodontolog Tychy – profesjonalizm i doświadczenie

W naszym gabinecie możesz umówić się na wizytę periodontologiczną. Przeprowadzi go doświadczony specjalista Janusz Terlecki. Starannie przeprowadzi on wywiad oraz zaproponuje odpowiednie leczenie. Z nami Twój uśmiech będzie piękny i bezpieczny, zapisz się już teraz – dentysta Tychy czeka na Ciebie!  Perionontolog Śląsk to gwarancja dobrze dobranej diagnozy.