Czy fluor zawarty w paście do zębów jest szkodliwy?
Fluor to pierwiastek, który odgrywa bardzo ważną rolę w organizmie człowieka – dzięki niemu mineralizacja zębów i kości przebiega w prawidłowy sposób. Występuje naturalnie w pożywieniu i wodzie oraz jest jednym z podstawowych składników pasty do zębów. Coraz częściej pojawiają się głosy, że związki fluoru, które wchłaniamy, między innymi właśnie przez pastę do zębów, są szkodliwe dla naszego zdrowia. Ile w tym prawdy i czy fluor zawarty w paście do zębów rzeczywiście jest szkodliwy? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na te pytania.
Więcej korzyści niż ryzyka
Nie ma powodów, by bać się past do zębów z fluorem, ponieważ działa on tylko miejscowo, w jamie ustnej, co jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Należy jednak pamiętać o dokładnym wypłukaniu ust wodą po każdym umyciu zębów.
Fluor służy zębom – czyni szkliwo odporniejszym na kwaśne środowisko jamy ustnej, sprawia też, że mikroorganizmy mnożące się w kamieniu nazębnym wydzielają mniej kwasów. Ułatwia on również remineralizację zębów, zmniejszając zagrożenie próchnicą. Nawet jeśli fluor stosowany jest w dużej ilości, na przykład podczas fluoryzacji – nie jest on szkodliwy dla zdrowia. Kluczowe organizacje takie jak FDA (Food and Drug Administation) czy WHO (World’s Health Organisation) są zdania, że fluoryzacja jest bezpieczna oraz korzystnie wpływa na stan zębów.
Ostrożność jest niezbędna jednak w przypadku małych dzieci. Nie potrafią one wypłukać ust po umyciu zębów. Zdarza się też, że połykają pastę, bo smakuje na przykład gumą do żucia. Należy uważać, ponieważ maluchy magazynują w organizmie nawet 50 proc. fluoru.
Czy można przedawkować fluor?
Na nadmiar fluoru najbardziej podatne są dzieci i młodzież. Ze względu na to, że wciąż rosną i rozwijają się ich organizmy, są delikatniejsze i przedawkowanie fluoru wywiera na nie znacznie większy wpływ. Jednak zbyt duża jego dawka nie pozostaje także bez znaczenia dla organizmu osób dorosłych. Z powodu fluoryzowania wody kranowej, które ma miejsce w wielu krajach, przedawkowanie go jest możliwe i ma wpływ na cały organizm. Według ostatniego raportu Agencji Ochrony Środowiska długotrwałe spożywanie tego pierwiastka (na przykład dodanego do wody), może powodować zwiększoną kruchość kości, a to z kolei prowadzi do częstszego występowania złamań i osteoporozy.
Mówi się także o ryzyku tzw. fluorozy szkieletowej, która wynika z długotrwałego narażenia na kontakt z fluorem, ale to dotyczy głównie źródeł takich jak woda czy pożywienie. Wtedy nadmiar fluoru odkłada się w kościach i ścięgnach, co może skutkować w dalszej perspektywie zmianami w strukturze kości oraz negatywnie wpływać na stawy. Jednak tego typu schorzenia mogą wynikać z przedawkowania fluoru, które przy codziennym myciu zębów z jego dodatkiem jest praktycznie niemożliwe.
Stomatologia Tychy – zapraszamy na fluoryzację
Podczas fluoryzacji zębów w gabinecie stomatolodzy Tychy najpierw dokładnie oczyszczają powierzchnię zębów za pomocą specjalnej szczoteczki, a następnie nanoszą na nie cienką warstwę żelu lub lakieru z wysoką zawartością fluoru. Preparat z fluorem utrzymuje się na zębach przez kilka godzin i uwalnia jony fluorkowe, które wnikają do szkliwa i wzmacniają je. Pianki z fluorem nakłada się na zęby na specjalnych łyżkach na kilka minut. Resztki pianki fluorkowej należy dokładnie wypłukać.
Fluoryzacja zębów może być wykonywana zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Po zabiegu przez co najmniej 2 godziny nie należy nic jeść ani pić.